top of page

 

 

 

 

 

 

BELBIN İLE LİDERLİK GELİŞİM

       

       Yönetici ve Liderlerle Çalışırken Takım Haritalarını Çıkartmak İçin Onlara Nasıl Destek Veririz ?

  • Yöneticinin beraber çalıştığı ekibini tanımasına yardımcı oluruz. Beraber çalıştığı kişilerin davranış özelliklerine göre onlardan neleri beklemeli, neleri beklememeli belirleriz.

  • Aynı zaman Belbin Takım Rollerine göre yöneticinin de kendine özgü liderlik stilini, güçlü olduğu yönler ile kendi kısıtlarını ve potansiyelini etkin şekilde kullanabileceği alanları belirleriz.

  • Hem Takım raporu ile ekibin bir bütün olarak güçlü ve gelişim alanlarını belirler, hem de ekip içerisinde herkesin bireysel olarak güçlü olduğu ve onları farklı kılan alanları belirleriz.

  • Proje takımları oluşturulduğunda kişilerin öne çıkan davranış özelliklerine bakarak görevleri delege ederiz.

  • Takımda çok fazla ve eksik sergilenen davranışları tespit ederek, takım üyeleri içerisinden davranış tercihlerine göre eksikleri en etkin şekilde tamamlayacak kişileri seçeriz.

  • Katılımcıların kendi güçlü yönlerini ve gelişim alanlarını rahatça paylaşabildikleri bir alan yaratmaya odaklanırız.

  • Güçlü alanlara odaklanarak, kişilerin kendi gelişim alanlarını tamamlayacak takım üyeleri ile beraber çalışmalarını sağlarız.

Tüm Bunları 5 Adımda Nasıl Gerçekleştiririz ?

1. Adım:

Atölye çalışmasını talepler doğrultusunda oluşturmak üzere yönetici ile bir ön görüşme yaparız.

2. Adım:

Herkesin konuştuğu ortak bir dil oluşturmak amacıyla hem yöneticinin, hem de diğer takım üyelerinin Belbin envanterini doldurmasını isteriz ve kişilerden isteğe bağlı olarak ast, üst ve aynı seviyedeki iş arkadaşlarından 360 gözlemci değerlendirmeleri tamamlamalarını isteriz.

3. Adım:

Yöneticiye bir sunum yapılarak ekibinin davranış özelliklerini anlatır, takım raporu üzerinden ekibinin güçlü ve gelişim alanlarını belirleyerek, takımın haritasını çıkartırız. Eksik davranış özelliklerinin kimler tarafından tamamlanacağını belirleyerek, ekibin kendi içerisinde doğru bir şekilde konumlandırılmasını sağlarız. Kişilerin davranış özelliklerine göre onlardan neleri beklemeli, neleri beklememeli ve takımın dinamiklerine bakarak nasıl bir yaklaşım geliştirmesi gerektiğini paylaşırız. Bunun yanı sıra, yöneticinin kendi 360 raporuna göre güçlü olduğu liderlik stilini belirleyerek, bu tarzını nasıl etkin kullanacağına dair gelişim ipuçları paylaşılır.

4. Adım:

Kişilerarası İş İlişkileri raporu ile yöneticiler ve altında çalışan kişilerin ast-üst olarak ayrı ayrı uyumlarına ve olası çatışma alanlarına ışık tutar ve mevcut ekibinizden en verimli performansı almanız için yapılması gerekenlerle ilgili bir gelişim planı oluştururuz.

5. Adım:

Ekip üyelerine hem Belbin Profil Raporları, hem de egzersizlerde sergiledikleri performans dikkate alınarak, yaklaşık bir saat süreli, bireysel geribildirim veririz. Görüşme sonrasında, katılımcılar takımın ortak hedefleri yönünde kişisel gelişim hedeflerini belirlerler.

 

 

bottom of page