top of page

Belbin

oyunlarını satın alıp, şirketinizde  uygulamak için

bizimle iletişime geçin.

Belbin Oyunlarını Kimler Kullanabilir?

  • Kişilerarası iletişimi, işbirliğini ve ‘Biz’ bilincini geliştirmek isteyen şirket  çalışanları

  • Takım/departman/kişisel performansı yükseltmek isteyen şirketler

  • Yeni bir strateji veya zorlu bir göreve getirilmiş daha önceden de birlikte çalışmış bir takım

  • Daha tam olarak kendi aralarında ortak bir dil oluşturamamış yeni bir takım

  • Organizasyon şemasında büyük değişiklerin olduğu veya re-organizasyon sürecinden geçen bir takım

  • Kişilerarasında çatışmaların yoğun olduğu problemli bir takım

  • Takım üyelerinin sıklıkla bir araya gelme fırsatının olmadığı farklı şehir veye ülkelerde olan bir takım

  • Yüksek performansa sahip ve performansını daha da yükseltmek isteyen bir takım

İşbirliği Egzersizi- Cooperate

 

 

Takımın işbirliği, iletişim ve karar verme yetkinliklerini ölçerek, takım üyelerinin kendi bireysel katkılarını fark etmesini sağlayan 3 farklı takım egzersizden oluşur.

 

“İşbirliği Egzersizi, bir takımın ortak bir hedefe ulaşabilmesine, birbirleriyle uyum içerisinde çalışmalarını sağlayarak daha iyi sonuçlar alınabilmesine yardımcı olan oldukça değerli bir egzersizdir."

 

Nerede Kullanılır?

İşbirliği Egzersizi; verimli bir takım çalışması için gereken üç temel yetkinliğin sergilenmesini tetikleyen üç oyundan oluşur. Oyunları başarıyla tamamlayabilmek, üyeler arasında sağlanan iletişim, işbirliği ve karar verme dinamiklerine bağlıdır.

Her egzersiz, 4-9 katılımcı ile teker teker uygulanabilir. Ya da tercihe göre tüm egzersizler en fazla 27 kişinin katılımıyla aynı anda da yürütülebilir. Bilgilendirme ve geribildirim zamanlarının bir kısıtı yoktur.

 

“İşbirliği Egzersizi, farklı zaman dilimlerinde tekrarlanarak uygulanabilir. Dolayısıyla herhangi bir eğitim şirketi, işe alım uzmanı veya İnsan Kaynakları Departmanı için olukça değerli bir yatırım olarak görülebilir."

 

 

Belbin Takım Rollerini hayata geçiren, hareketli ve eğlenceli bir egzersizdir.

 

Nerede Kullanılır?

Bu egzersiz, 9 Belbin Takım Rolü'nün davranış özelliklerini gösteren ve takım üyelerinin güçlü ve gelişime açık yönlerini keşfedip bunlar üzerinde tartışmalarını sağlayan bir araçtır. Egzersizi uygulayan takım, içlerinde hiç yaratıcı, yenilikçi fikirler üreten  "Mucit" rolünü sergileyen bir kimsenin olmadığını ve tüm kişilerin mevcut sistem içerisindeki hataları kontrol etmeye odaklanan ve yeniliklere fazla açık olmayan "Mükemmelliyetçi" rolüne sahip olduklarını anladıklarında ne yaptı? İşlerine geri döndüklerinde takımlar içerisindeki boşluklar ve birbirleriyle çatışan davranış rolleri ile nasıl mücadele edecekler?

 

Etkin bir Takım Oluşturmak- Contribute

Takım, kendi inisiyatifleri ve sahip oldukları Belbin raporları yardımıyla, egzersiz içeriğindeki 9 farklı görevi tamamlamak için zamana karşı yarışır!

 

Oyun, 9 farklı görevden oluşur. Her egzersiz farklı bir takım rolüyle ilgilidir ve takımda lider rolünü üstlenecek kişi her görevi kimin tamamlaması gerektiğine karar verir.

 

Oyun, 4 - 9 kişiden oluşan bir takım halinde oynanabilir. Takım oluşturma seanslarında rahatlıkla uygulanabilir. Egzersiz materyallerine ek olarak, cevapları, değerlendirme ve geribildirim ipuçlarını da içeren bir değerlendirici el kitabı da verilmektedir.

 

Aktif uygulama içeren egzersizler öğrenmeyi büyük ölçüde kolaylaştırır. Bu egzersiz kullanıldığında, katılımcılar takım rollerini deneyimleme ve iş hayatına entegre etme becerisi kazanırlar."

 

 

 

bottom of page