top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafısierradanismanlik

Star Wars ve Belbin Davranış Rolleri

Güncelleme tarihi: 4 May 2021

star-wars-last-jedi-main

Bugün Star Wars günü. İngiliz Dili Edebiyatı profesörü Joseph Campbell’ın mitolojilerdeki ortak noktaları gösterdiği “Kahramanın Sonsuz Yolculuğu” kitabının sadece bir filme değil popüler kültür efsanesine dönüşeceğini tahmin edemezdi ama George Lucas kendisinden ilham alarak kahramanın yolculuğunu adım adım uyguladı ve 1977’den beri “Yıldız Savaşları” etkisini bir gün bile kaybetmedi.


Biz de Belbin Takım Rollerini kullanarak kült Star Wars karakterlerinin liderlik stillerini eşleştirmeye karar verdik. Çalışma hayatınızda daha çok Luke Skywalker gibi misiniz yoksa Darth Vader mi? Prenses Leia’nın mücadeleci ve savaşcı ruhuna mı sahipsiniz yoksa Yoda’nın cool duruşu ve zekasına mı?

Çok çok uzun zaman evvel dünyadan çok çok uzak bir galakside bir Jedi ya da bir Sith olsaydınız nasıl davranırdınız ?

George Lucas bir demecinde Star Wars’u 12 yaşındaki erkek çocukları için yazdığını söylüyor. Ne kadar ismimizin önüne bulunduğumuz konumları ekleyerek kendimizi tanımlasak da, kariyerimizin ve hayatımızın diğer basamaklarında zıplayarak yükseklere tırmansak da, kadın erkek farketmez hepimiz ruhumuzun derinliklerinde 12. yaşındaki o çocuğun kendisini büyükmüş gibi göstermeye çalışan bir versiyonuyuz aslında.

George Lucas’ın Mitolojiden esinlerek yazdığı değişik ırklardan kahramanların, insanlar ve robotlarla birlikte yaşadığı çok uzaktaki bu ütopik evren aslında bulunduğumuz evrenin masalsı bir destanla ortaya konulmuş hali adeta.. İyiler ve kötüler, budistlerin deyimiyle ying ve yang, tek tanrılı dinlerin melek ve şeytanı- Star Wars’da Jediler ve Sith’ler olarak karşımıza çıkıyor. Kötü olmadan iyiyi deneyimleyemediğimiz bu dünyanın kurallarını gayet zekice bir şekilde epik masallar silsilesi şeklinde sunuyor..

Asaletinden ödün vermeyen şövalye ruhlu, Obi Wan Kenobi Samurai ustalarının disiplini ile eğitilerek bulunduğu konuma geliyor. Belbin Takım Rollerinde Mucit rolüne yatkınlık gösteriyor. Zihnini sürekli çalıştıran, zor problemleri çözmekten hoşlanan ve yenilikçi fikirler sunan bir kişinin özelliklerini gösteriyor. Obi Wan aynı zamanda kişilerle etkin iletişim kurabilen, beraberindeki insanların yeteneklerinin farkına vararak onları doğru bir şekilde yönlendirebilen bir kimse olarak liderlik stilinde Orkestra Şefi’ne yatkınlık gösteriyor.

Luke Skywalker kendi hayal dünyasındaki hedeflere ulaşmaya çalışan bir diğer Mucit. Alışagelmiş sıkıcı hayat normlarının dışına çıkarak kendi yolunu belirleyen bir savaşçı.

Anakin Skywalker nam-ı diğer Darth Vader, küçüklük yıllarında yaptığı yenilikçi buluşlarla ve yoktan birşeyleri var etmesi ile Mucit Takım Rolüne yatkınlık gösteriyor. Sonraki yıllarda İtici Güç rolünün başarı azmi yüksek ve sonuç odaklı yaklaşımını sergilerken, güçlü liderlik özellikleri gösteren aynı rolün gelişim alanı olan baskın ve provakatif bir tarz da sergiliyor.

Han Solo da kendi fikirlerini ifade etmekten çekinmeyen, zorluklarla mücadele eden başka bir İtici Güç. Aynı zamanda konuşkan tarzı, farklı kişilerle etkin iletişim kurabilmesi ve arabuluculuk özellikleriyle Girişken Takım Rolüne de yatkınlık gösteriyor.

Prenses Leia ise kazanma azmi yüksek, rekabetten korkmayan ve kendi görüşlerinin arkasında durarak başkaldırmaya hazır, takımın hedefleri doğrultusunda diğerlerini arkasında sürükleyebilecek başka bir İtici Güç.

Yoda bir konu ile ilgili tüm seçenekleri değerlendiren, riskleri hesaplayarak Luke Skywalker gibi Mucit’lerin fikirlerinin uygulanabilirliğini sorgulayan yanı ile tam bir Analitik.

Tüm Jedi ustaları aslında karar verme aşamalarında duygusallığa kapılmadan, olayları objektif bir şekilde, somut verilerle değerlendiren bakış açılarıyla Analitik rolüne yatkınlık gösteriyor. Gücü canlı tutmak için duygusal tepkilerden arınarak ve daima mantıklı bir bakış açısıyla hareket etmeye özen göstererek, takımlarını hedeflerine ulaştırmaya destek oluyorlar.

C3PO ve Queen Padme ise kişilere destek olan, olumlu bir takım atmosferi yaratmak isteyen, kendi önceliklerinden ziyade takımın önceliklerine odaklanan insan odaklı yaklaşımları ile Takım Oyuncusu rolünün özelliklerini gösteriyorlar.

Organizasyon yeteneği kuvvetli, disiplinli, güvenilir, planlı bir şekilde çalışarak sistem kuran Uygulamacı Takım Rolüne ise Han Solo’nun çalışkan yardımcısı Chewbacca ve vefakar R2D2 yatkınlık gösteriyor.

Yüksek standartlar belirleyen, herkesin gözünden kaçırdığı detayları görerek, hataları gideren, zaman zaman gereksiz yere telaşlanmaya eğilimli Mükemmeliyetçi Takım Rolüne ise yine R2D2, belki bir yere kadar C3P0, Yoda, Chewbacca ve delege etmekten kaçınan, kontrolü elinde bulundurarak kendi yöntemleri ile ilerlemek isteyen tarzıyla Darth Vader da bu role yatkınlık gösteriyor.

Yoda ise Analitik rolünün yanı sıra aynı zamanda kendisini mesleğine adamış ve tek bir alana odaklanma eğilimi olan Uzman rolünün davranış özelliklerini gösteriyor. Özellikle “ 900 yıldır Jedi’leri eğitiyorum” söylemi tam bir Uzman’ın ifade edebileceği bir cümle. C3P0 da galaksiye ilişkin engin bilgileriyle ayaklı bir ansiklopedi olarak Uzman’a ilişkin davranış özelliklerini sergiliyor.


Aslında takım içerisinde herkesin bir veya iki Takım Rolü baskın olabilir, ancak günün sonunda herkesin güçlü sergilediği kabiliyetin yarattığı zenginlik ve beceri takımı başarıya götürecektir.


Kendi gücünüzün hangi alanlarda olduğunu ve karşınızdaki Sith ya da Jedi çalışma arkadaşlarınıza, ya da Padawan'larınıza nasıl bir imaj yansıttığınızı öğrenerek Belbin profilinizi çıkartmak isterseniz; bizimle info@sierradanismanlik.com adresinden irtibata geçebilirsiniz.


May the 4th be with you! Güç daima sizinle olsun!

Comentarios


bottom of page